Whatsapp’ın Eski Kurucu Ortağından Sitem: Silinmeli!

0
65

Whatsapp’ın 6 kurucusundan biri olarak uzun yıllar yardımcı CEO olarak da görev yapan Brian Acton’dan tepki üstüne tepkiler gelmeye devam ediyor. Mevcut yönetim faaliyetlerinden memnun kalmayarak geçtiğimiz yıl hem kurucu ortaklığını sonlandıran hem de yönetim kurulu üyeliğinden ayrılan Acton, Facebook’un silinmesi gerektiğini belirterek: “Eğer insanlar bazı şeyleri değiştirmek ve kişisel bilgilerini diğer herkesle paylaşmanın ne denli kötü bir durum olduğunu görerek yeni şeyler yapmaya karar vermek istiyorsa, Facebook’larını bir an önce silmeli!”

Acton’un neden Facebook’u hedef aldığı konusunda da ciddi iddialar söz konusu. Bildiğiniz gibi Whatsapp’ı 2014 yılında bünyesine katan Facebook, buradaki üst düzey yöneticilere de yeni yönetimde görev vermişti. Acton da bu görevlere tevdi edilenlerden biriydi. Ancak, geçtiğimiz yıl yollar ayrıldıktan sonra bu şekilde konuşması ve Facebook’u hedef alması, pek kabul edilebilir görülmüyor.

DeleteFacebook Hareketine de Katılmıştı!

Geçtiğimiz yıl Cambridge başlayarak tüm dünyaya yayılan #deletefacebook hareketine de öncülük yapan isimlerden biri olan Acton ise; bu durumun şahsi olmadığını ifade ediyor. Ona göre, Facebook, sadece reklam ile insanların bilinçaltına yerleşen ve aynı zamanda gerektiği zaman özel bilgilerini çalan gerçek bir hırsız. Ve bu toplulukta da kalmayı bu yüzden reddettiğini ifade ediyor.

Mark Zuckerberg İle Olan Anlaşmazlıktan Ayrıldı

Bilindiği gibi Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Acton’un ayrılığı ile ilgili sorulan bir soruya, anlaşamadıkları için ayrıldıkları cevabını vermişti. Detay vermekten kaçınan Zuckerberg, bir daha Acton ile hiçbir platformda da yer almak istemediğini açıkça belirtmişti.

Şimdi ise bu durumda Acton’un Facebook ile direkt olarak uğraşmasının ana nedeninin hisselerdeki hesaplama yanlışlıkları olduğu iddia edilmeye başlandı. Biran Acton’un 10 milyar dolar yerine 2 milyar dolar alması, onu bu duruma iten en önemli nedenlerden biri olduğu düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz