Volkswagen’den Manisa’da Kurulması Beklenen Fabrika Hakkında Açıklama Geldi

0
69

Hergün farklı gelişmelerin yaşandığı Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı yatırımlar hakkında, bugün yeni bir gelişme daha yaşandı. Volkswagen yönetiminden, önümüzdeki günlerde Türkiye hakkındaki kararın verileceği yönündeki açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Ve buna göre bu karar bu sene sonunda netlik kazanacak.

Blöf mü Havuç Uzatmak mı?

Aslında Volkswagen, gerçek anlamda işin suyunu çıkarmış durumda. Herhangi bir iç siyaset gelişmesi dahi, Volkswagen tarafından yorumlanarak kararlarına etki edeceği belirtiliyor. Bu durum bir bölf mü yoksa havuç uzatmak mı bilinmez ama Volkswagen gerçekten de artık şımarıklığı bırakmak durumunda. Çünkü Manisa’ya yatırım yapılacağı konusunda daha önce adımlar atmış ve hatta Manisa’da 160 milyon değerinde bir şirkette kurmuştu. Bunun bu şekilde bir malzemeye dönüştürülmesi ise son derece vahim bir durum.

Barış Pınarı Harekatı Sebep Gösterildi

Geçtiğimiz 2 ay önce başlatılan ve 16 gün süren Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin olarak Almanya ve Volkswagen, Türkiye’ye bazı ikazlarda bulunmuştu. Ticari faaliyet ve yaptırım yapacaklarını ifade eden Almanya’nın, bu durumu koz olarak kullanıp kullanmayacağı ise merak konusu.

Elektrikli Araçları Burada Üretmeyi Planlıyor

Elektrikli araçların ülkemize kaydırılmasını amaçlayan Volkswagen, özellikle Seat ve Skoda modellerini de buraya kaydıracak. Söz konusu araçların hali hazırda elektrikle üretilmiş modelleri sadece ABD ve Uzak Doğu’da var. Ama önümüzdeki günlerde ülkemizde kurulması planlanan fabrikada bu modellerin Asya ve Doğu Avrupa ülkelerine de satılması planlanıyor. Bildiğiniz gibi Volkswagen Group, Skoda, Seat, Lamborgini ve Audi gibi markalara da sahip ve bu markalarda uzun yıllardır Türkiye’ye ihracat yapıyor. Eğer bu durum olumsuz sonuçlanır ve ülkemize bu kadar hamleden sonra yatırım yapmayı iptal ederlerse; bu durumda ciddi süspansiyon vergileri ve ötelemeler meydana getirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz