Apple’dan Çin’e Büyük Darbe: iPhone 11 Üretimi Hindistan’a Kayıyor

0
64

Dünya’nın en büyük nüfusuna sahip ve aynı zamanda bu yıl itibari ile de ticaret haciminde tarihinde ilk defa ABD’yi geçmesi beklenen Çin’e darbeler bir biri ardına gelmeye devam ediyor. Son olarak Fransa’nın 5G teknolojisi anlaşmasını iptal etmesi ve Almanya’nın da bu yönde bir irade ortaya koymasının ardından, bir darbe de Apple’dan geldi. Buna göre Apple, iPhone üretimini bir başka milyarlık nüfusu aşkın bir ülkeye, Hindistan’a kaydırma kararı aldı. Bu kararın ardından Hindistan Rupisi, yaklaşık %4’lük bir yükseliş kaydedildi.

 

Vergilerden Kaçınmaya Çalışıyor

Bildiğiniz gibi ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Çin mallarına büyük oranlarda ek vergi getirmişti. Bunlarda biri de %20’lik 300 milyar dolarlık ürüne ve hizmete yapılan vergi artışı olmuştu. Elbette bundan Apple ürünleri de nasibini almıştı. Zira, Apple ürünlerin %60’ından fazlası Çin’de üretilip Dünya ülkelerine ve çoğunlukla ABD’ye ihraç ediliyor. İşte bundan kaçınmak adına Apple artık üretimi bir başka ülkeye kaydırma kararı aldı. Buna göre Apple hisselerinde de büyük artış oranları görüldü. Çünkü bu devasa marka artık %20 ek vergi için bir ara formül bulmuş oldu.

Teknoloji ve Diğer Aktarımlar Süreç İstiyor

Elbette bu bağlamda teknoloji transferi, kalifiye işçi oranı ve ekipman/ürün taşıması gibi birkaç kalemde bazı adımların atılması için süreç gerekiyor. Aynı zamanda her ne kadar Hindistan’da da ucuz işçilik olsa da, Çin’e göre biraz daha fazla asgari ücret alındığı bir gerçek .Bu yüzden bu noktada da eleman bulmak biraz zor olabilir ama bu, %20’lik vergi oranı göz önüne alındığında pek de ciddi bir rakam olmayacaktır.

Aynı zamanda ülkemizdeki KDV ve ÖTV benzeri ek vergilerin Çin’de olmasında dolayı da bazı ek maliyetler ortaya çıkıyordu. Ama Hindistan’da bu iki kalem için alınan vergi oranları bir hayli düşük.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz